10.7 Problémy ke studiu

(str. 158-161 starého vydání skript z r. 1998)
  1. Tekutina tuhých koulí
    Simulujte metodou MC tekutinu tuhých koulí v periodických okrajových podmínkách; průměr koulí nechť je 1. Zvolte zlomek stěsnání (packing fraction) y=(objem koulí)/(objem prostoru)=0.4. Měřte radiální distribuční funkci a stanovte g(1+) (limita zprava v kontaktu). Stanovte kompresibilitní faktor podle vzorce
    z = P V / R T = 1 + 4 y g(1+)
     
  2. Lennardova-Jonesova tekutina
    Simulujte MD metodou LJ tekutinu v periodických okrajových podmínkách. Zvolte redukovanou teplotu T*=1.2 a hustotu rho*=0.8. Změřte viriálový tlak.
     
  3. Krystalizace
    Simulujte MC nebo MD metodou soustavu N atomů interagujících potenciálem exp-6
    ul3a.gif
    alpha = 12, epsilon=rm=1, uzavřených v kulovité nádobě s odpudivými stěnami danými potenciálem
    ul3b.gif
    kde r je vzdálenost atomu od středu nádoby. Počáteční hustotu volte asi 0.5. Pomalu snižujte teplotu k nule. Co vznikne?
     
  4. Isingův krystal
    Napište program pro MC simulaci Isingova feromagnetu na kubické mřížce v periodických okrajových podmínkách. Monitorujte energii a celkovou magnetizaci (=součet všech spinů). Proveďte termální cyklus: pomalý ohřev z nízké teploty na vysokou a zpátky. Všimněte si hystereze. Podaří se vám odhadnout teplotu a druh fázového přechodu?
     
  5. XY model
    je soustava jednotkových vektorů ni na čtvercové mřížce s Hamiltoniánem
    ul5.gif

    kde suma je přes nejbližší sousedy a theta_i je úhel, který svírá vektor ni s osou x. Simulujte metodou MC. Moniturujte potenciální energii a celkovou magnetizaci (=součet všech vektorů). Proveďte termální cyklus: pomalý ohřev z nízké teploty na vysokou a zpátky. Podaří se vám odhadnout teplotu a druh fázového přechodu?
     

  6. Kulová kvězdokupa
    Simulujte metodou MD systém N hmotných bodů interagujících Newtonovým gravitačním potenciálem. Jako počáteční podmínky volte 3D Gaussovo rozložení vzdáleností i rychlostí, "teplotu" určete z viriálového teorému (2K=-U). Podaří se vám dostat stabilní hvězdokupu?
    Poznámka: je nutno vyřešit problém blízkých přiblížení. Lze použít Rungeovu-Kuttovu integrační metodu s proměnnou délkou kroku (např. že hvězda s nejvyšší rychlostí urazí během jednoho kroku max. jednu desetinu nejmenší vzdálenosti mezi hvězdami), případně trik popsaný v ukázce.
     
  7. Jednoduchý model polymerního řetězce -- MD
    Uvažujte řetízek N atomů. Sousední atomy interagují potenciálem
    U(ri,ri+1) = 100 [|ri-ri+1|2 - 1]2

    a všechny nesousední atomy Lennardovým-Jonesovým potenciálem s epsilon = sigma = 1. Simulujte MD metodou. Monitorujte vzdálenost konců řetězce a gyrační poloměr rg daný vzorcem

    rg.gif
     
  8. Jednoduchý model polymerního řetězce -- entropická pružina
    Simulujte MC metodou zvanou "reptation" řetízek N atomů s pevnými délkami vazeb. Mezi atomy není (kromě pevných vazeb) žádná interakce. Koncové body jsou však natahovány stejně velkými opačně orientovanými silami ve směru osy x. Stanovte závislost "výchylky pružiny" <x1 - xN> na síle.
     
  9. Simulated annealing
    N souborů o různých délkách se má uložit na co nejmenší počet disket co nejvýhodnějším způsobem.

    1. Navrhněte vhodnou hodnotící funkci ("interakční energii") U.
    2. Navrhněte MC metodu; jeden zkušební krok může být přesun souboru z diskety na disketu.
    3. Simulujte za snižující se "teploty".

     
  10. Simulated annealing -- problém obchodního cestujícího
    Nechť je dána mapa obsahující N měst. Některá města jsou spojena silnicí o známé délce. Pro každá dvě města existuje alespoň jedna cesta po silnici, která je spojuje; těchto cest může být více, přičemž (v této verzi problému obchodního cestujícího) není předem známo, která je nejkratší. Najděte co nejkratší uzavřenou cestu procházející alespoň jednou každým městem.

    1. "Konfigurace" je tedy posloupnost N nebo více měst, "energie" je délka trasy.
    2. Abychom se vyhnuli zachovávání podmínky, že dva sousedící členy posloupnosti musí být spojeny silnicí, můžeme říci, že nejsou-li dvě města spojena, je jejich vzdálenost rovna součtu všech vzdáleností na mapě.
    3. Zkušební kroky MC simulace musí dovolit i změnu počtu měst na trase (některými městy projdeme vícekrát).
    4. Jako počáteční "konfiguraci" zvolte N-tici (1, 2, ..., N).
    5. Simulujte za snižující se "teploty".

     
  11. Periodické okrajové podmínky
    Uvažujte periodické okrajové podmínky založené na sc, fcc a bcc kubických mřížkách. Odvoďte tvary simulačních buněk, vzorce pro výpočet nejbližších sousedů a normalizaci polohy do základní buňky. Je-li kritériem efektivity maximální hodnota výrazu (vzdálenost středů buněk)/(objem)1/3, které okrajové podmínky jsou nejlepší?
     
  12. Náhodná procházka bez protínání
    ranwalk.gif Uvažujme tzv. dynamickou náhodnou procházku bez protínání (dynamic self-avoiding walk) na úhlopříčkách čtvercové mřížky Lx L, kde L je sudé. "Chodec" začne procházku v bodě (0,0) ve směru (1,1). V každém vrcholu s pravděpodobností 1/2 zatočí doleva a s pravděpodobností 1/2 doprava s těmito výjimkami:

    1. Nikdy nejde podruhé stejnou cestou.
    2. Dole (y=0) a vlevo (x=0) se vždy "odrazí" (záporné souřadnice jsou zakázané).
    3. Nahoře (y=L) a vpravo (x=L) skončí.

    Naprogramujte tuto náhodnou procházku a použijte:

    1. Generátor s posuvným registrem, např. R(103,250).
    2. Libovolný kongruenční generátor.

    Zjistěte pravděpodobnost, že "chodec" skončí nahoře (y=L) a pokuste se vysvětlit případné odchylky.

    Literatura: M. Ziff: Computers in Physics 12, 385 (1998)
     

  13. Výpočet koeficientu difúze
    Spočtěte závislost koeficientu difúze na koncentraci částic pro neinteragující mřížkový plyn na čtvercové dvoudimezionální mřížce. Srovnejte čas potřebný pro získání výsledku pro různé koncentrace. Možné rozšíření: pro mřížkový plyn s interakcí do nejbližších sousedů a pravděpodobností přeskoku částice danou Arrheniovým vztahem spočtěte závislost difúzní konstanty na teplotě.
     
  14. Rovnovážný stav adsorpce a desorpce
    Pomocí kinetického MC spočtěte časový vývoj pokrytí theta povrchu pevné látky pro různé pravděpodobnosti adsorpce piads a desorpce pides. Použijte modelu neinteragujícího dvoudimenzionálního mřížkového plynu s proměnným počtem částic. Výsledek srovnejte s analytickým řešením.
     
  15. Šíření epidemií
    Uvažujte následující model šíření epidemií na čtvercové mřížce. V počátečním konfiguraci nechť je centrální vrchol ve stavu "N" (nakažený) a všechny ostatní ve stavu "Z" (zdravý). Aktivními vrcholy budeme rozumět nejbližší sousedy vrcholů ve stavu "N", kteří sami jsou ve stavu "Z". Aplikujte dále následující algoritmus:

    1. Vyber náhodně aktivní uzel.
    2. S pravděpodobností pi jej převeď do stavu "N", jinak jej převeď do stavu "I" (imunní).

    Odhadněte kritickou hodnotu pravděpodobnosti onemocnění pic pro to, aby nákaza zachvátila celý system. Jak se změní situace jestliže do systému zavedeme pohyb? Uvažujte k tomu účelu např. následující mechanismus: vyber náhodně dvojici vrcholů a vyměň jejich stavy.
     

  16. Kvantový oscilátor
    Napište program pro výpočet vlastních energií kvantového harmonického oscilátoru metodou dráhového integrálu. Určete přesnost metody v závislosti na velikosti "řetízkového polymeru" m.

[Zpět na Informace pro studenty, skripta] [Další úlohy k řešení] [back to J. Kolafa homepage]