Úvod – o Statistice a R

 

1.   Statistica

Statistika je pokročilý softwarový balíček, který byl původně vyvinut firmou StatSoft. Tuto firmu v roce 2014 převzala pod správu společnost DELL. Statistika mimo jiné nabízí analýzu dat, data mining, statistické metody, textovou analýzu a vizualizaci dat. V současné době je možné si stáhnout některé omezené verze tohoto softwaru zdarma.

Studentům naší školy je umožněno používat legálně plnou verzi tohoto programu. Více o Statistice lze nalézt např. v manuálu http://www.statsoft.cz/file1/PDF/manualy/Manual_k_ovladani_programu_STATISTICA.pdf

 

2.   R project

Rko, jak je důvěrně přezdíváno, je volně stažitelný a použitelný statistický software. Poskytuje celou škálu knihoven a balíčků s nejrůznějšími statistickými funkcemi a procedurami. Neslouží ovšem jen ke statistickému zpracování dat, poskytuje také možnost grafického zpracování a vizualizace, dá se použít jako běžný programovací jazyk a je propojitelný například s jazykem C a programem LaTex. Balíčky jsou vytvářeny nadšenými odborníky všech možných odvětví oborů teorie pravděpodobnosti a statistiky. Mimo klasické zobrazení existují i uživatelská prostředí pro širší užití – například R-Commander nebo R-Studio. R-project má v současnosti už i své české stránky, podrobný návod na stažení a více informací o tomto softwaru leze najít na http://www.r-project.cz/about.html.