Základním stavebním prvkem modelů je atom či přesněji řečeno atomové jádro; někdy (zvláště u starších modelů) se alifatické skupiny jako -CH3 nahrazují jedním centrem ("united" nebo "extended" atom - viz obrázek vpravo, který představuje model peptidového řetězce v CHARMM19), výjimečně se naopak přidává pomocné centrum mimo atomy (model vody TIP4P). Počet typů atomů je však větší než chemických prvků, protože např. atom uhlíku ve skupině >C=O má jiné vlastnosti než v benzenu. Atomy také zpravidla nesou parciální náboje (viz spodní část obrázku).
Síly mezi atomy se dělí na vazebné (bonded) a nevazebné (nonbonded). Nevazebné síly působí mezi atomy na různých molekulách a také mezi atomy jedné molekuly, které nejsou ovlivněny chemickými vazbami. Atomy oddělené více než třemi vazbami v řetězci (např. koncové vodíky v propanu CH3.CH2.CH3) jsou se berou jako nevázané, atomy spojené vazbou (symbolicky 1-2), dvěma (1-3) či třemi (1-4) vazbami v řetězci jsou vázané; u posledního případu se kombinují oba druhy sil.
Vazby, pokud nejsou v simulaci pevné (viz kap. 7.5.2.), se obvykle aproximují harmonickým potenciálem
Ubond(r) = (Kbond/2) (r - r0)2kde r je vzdálenost atomů, r0 její rovnovážná hodnota a Kbond silová konstanta (tuhost vazby).
Podobně se řeší vazebné úhly, tedy síly 1-3:
Uangle(alpha) = (Kangle/2) (alpha - alpha0)2
Síly 1-4 jsou dvojí. Vlastní torze (proper torsions) tvaru
Udih(phi) = Kdih cos(n phi) ,kde phi je tzv. dihedrální úhel (viz obrázek vpravo) a n je číslo, např. pro torzní potenciál C-C-C-C v butanu je n=3, případně se sčítá několik členů pro n=0,1,2,3.
Nevlastní torze (improper torsions) slouží ke "zpevnění" skupin s sp2 hybridizací jako H2C=O, kde uhlík leží v rovině s ostatními atomy, případně k zajištění tetraedrické geometrie tří vazeb okolo skupiny CH, jestliže je tato reprezentována jedním interakčním centrem (viz CH1E na obrázku nahoře):
Uimprop(phi) = (Kimprop/2) (phi - phi0)2 .
[Zpět na Informace pro studenty, skripta] [back to J. Kolafa homepage]